Фактът за Мекотели, който никой не предлага



Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Отразяващите клетки са два вида. Първият отразява постъпващата светлина, като така кара кожата да изглежда бяла на бяла светлина, червена на червена светлина и т.н. Вторият тип е като живо сапунено мехурче, което мени цвета си, когато се гледа под различни ъгли. Заедно рефлекторите и пигментните органи позволяват на октопода да създава огромно разнообразие от цветове и шарки.

Токсините на охлювите Конуси се отличават с висок и силно специфичен ефект. Сравнително неголямата му молекула позволява лесния му лабораторен синтез. Поради тези си качества токсинът на конусите е обект за изследване в неврологията.

Овие мали животни кои живеат во океаните се претежно слепи и или срамнети со земја или цилиндрични.

Само при главоногите от всички безгръбначни животни се наблюдава хрущялна капсула, в която е разположен главният мозък, но се наблюдава също така и редукция или цялостна липса на черупка, характерна за останалите мекотели.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Тялото придобива зелен цвят и организма придобива способността да добива енергия от фотосинтеза.

От зоологическа гледна точка групата на ракообразните и мекотелите обхваща хиляди видове. Въпреки това, само някои от тях, живеещи предимно в морето, имат гастрономическо и икономическо значение.

Представителите на опашнохордовите животни дълго време са класифицирани от естествоизпитателите в една група с някои мекотели

полжавите се најголема и најразновидна група мекотели. Главата им е добро развиена, стапалото е широко и рамно, а черупката има спирален облик.

Повечето мекотели се придвижват с помощта на крак, който при главоногите е видоизменен в пипала. Една от характерните особености на групата е наличието на минерализирана раковина, чиято форма и строеж е също изключително разнообразна.

Најголемиот мекотел во светот е цефалопод, колосалната лигња (

е. тези, които живеят в езера и реки) и сухоземните (обитаващи сушата ) видове.

Нервната система е от ганглиозен тип. Нервните ганглии, които се намират в различните части и мекотели органи на тялото представляват струпвания на нервни клетки, инервиращи определени органи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *